Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
 

CHov zakrslých králíků

Zakrslý Havanovitý (ZHa)
Zakrslý Havanovitý (ZHa)

 

 

Plemeno zakrslý Havanovitý pochází z Holandska. V městečku Ingen se chovateli králíků Hondersovi narodili z nečistokrevných králíků hnědí, bíle skvrnití králíci. Díky křížení s ruskými a zpětnému křížení s hnědým králíkem se plemeno ustálilo. Poprvé byli vystaveni na výstavě v Paříži roku 1902. Díky lesku v očích byl původně nazván "Ingenské ohňoočko". Později byl nazván bever a nakonec dostal jméno havana.Ve stejném roce byly králíci plemene Havana vyšlechtěny ve Francii.
U nás byl poprvé vystavován roku 1908 paní Absengrovou z Košíř. Říkalo se mu bobří nebo doutníkový podle barvy srsti. Zvláštní barva srsti se českým chovatelům zalíbila a králíci se záhy rozšířili. Nezávisle na ostatních se králíci tohoto zbarvení objevili i v chovu Jindřicha Šandy v roce 1912. J. Šanda zkřížil 0,1 ruského s 1,0 Aljaškou za účelem prošlechtění ruského. Ve vrhu se objevili hnědí králíci, které se rozhodl ustálit jako plemeno. O rok později si dovezla p. Absengrová z Lipska kralíky havanské, kteří se s králíky pana Šandy shodovali. V roce 1965 byli mezi čtyřiceti chovanými plemeny na 9.-10. místě co do rozšíření.
V současnosti toto plemeno příliš rozšířeno není.

 

Pepík chovný samec s PP

 

Standard plemene:

Genotyp:
 AA BB cc DD gg

Měsíční přírůstky hmotnosti:

měsíc

1.

2.

3.

4.

5.

6.

kg

0,2

0,4

0,6

0,8

1,0

1,2

Bodovací stupnice:

1.

Hmotnost

10 bodů

2.

Tvar

20 bodů

3.

Typ

20 bodů

4.

Srst

15 bodů

5.

Barva krycího chlupu a stejnoměrnost

20 bodů

6.

Barva podsady

10 bodů

7.

Péče a zdraví

5 bodů

 

 

100 bodů

Pozice 1. - Hmotnost

0,7 - 0,79 kg

0,8 - 0,89 kg

0,90 - 1,25 kg

1,26 - 1,34 kg

1,35 - 1,50 kg

8 bodů

9 bodů

10 bodů

9 bodů

8 bodů

Pozice 2. - Tvar
viz. všeobecná část

Pozice 3. - Typ
viz. všeobecná část
Tělo: krátce zavalité, stejně široké po celé délce. Končetiny: krátké a zakrslému typu přiměřeně silné. Na stole má předvést kočičí nášlap. Krk: je neznatelný, pírko: velmi krátké. Hlava: v poměru k malému tělu značně velká, avšak krátká, široká v čele, s výraznými rovnými lícními partiemi a krátkou tupou tlamičkou, kterou označujeme jako žabí tlamu. Šířka čela ve výši očí: u samců nad 5,5 cm, u králiček nejméně 5 cm. Oči: mimořádně velké a vypouklé. Uši: mají mít délku nejvýše 5,5 cm, jsou těsně u sebe zpříma nesené, dobře osrstěné a jemné, nikoliv však tzv. papírové. Na svých koncích mají být pěkně zaoblené.

Pozice 4. - Srst
Srst: neobyčejně hustá v podsadě, elastická, na omak měkká, délka krycího chlupu je 1,8 až 2,0 cm.

 Pozice 5. - Barva krycího chlupu, stejnoměrnost
Barva krycího chlupu: sytě tmavohnědá, lesklá. Důraz: Rozkládá se zcela stejnoměrně po celém povrchu těla, bez odstínových odchylek na různých částech. Břicho: poněkud matnější. Oči: tmavohnědé se světélkující panenkou. Drápy: tmavě rohovité.

Pozice 6. - Barva podsady
Barva podsady: sytě modrá, prostá ojedinělých bílých nebo jinobarevných chloupků.

Pozice 7. - Péče a zdraví
viz. všeobecná část

Přípustné vady

Pozice 1. - Dle stupnice hmotnosti

Pozice 2. - Všeobecná

Pozice 3. - Menší odchylky od požadovaného typu těla. Zřetelný krční zářez. Užší hrudník, delší pírko. Velmi tenké nebo příliš hrubé končetiny. Užší tlamička, šířka čela ve výši očí menší než 5,5 cm u samců a menší než 5 cm u samic. Méně osrstěné, silně růžové prosvítavé a zašpičatělé uši. Délka uší 5,6 až 7 cm. Uši zeširoka nasazené, menší nevypouklé, tzv. utopené oči.

Pozice 4. - Řidší srst, delší méně pružné a hrubé pesíky. Menší odchylky od požadované délky srsti, zvláště nad 2 cm.

Pozice 5. - Barva krycího chlupu: matnější, šedě melírovaná. Ojedinělé bílé chloupky, mírný rez, nestejnoměrné rozložení havanovité barvy (skvrny různé intenzity barvy). Menší odstínové odchylky v barvě drápů a očí.

Pozice 6. - Podsada: poněkud světlejší, ojedinělé bílé chloupky, světlejší úzký proužek u kůže.

Pozice 7. - Péče a zdraví
viz. všeobecná část

Nepřípustné vady

Pozice 1. - Dle stupnice hmotnosti

Pozice 2. - Všeobecná

Pozice 3. - Zásadní a nápadné odchylky od požadovaného typu (výluka). Dlouhý krk a plazivý pohyb (výluka). Dlouhá a úzká hlava (výluka). Uši delší než 7 cm (výluka).

Pozice 4. - Řídká srst téměř bez podsady (výluka). Velké odchylky od stanovené délky srsti v krycím chlupu (výluka).

Pozice 5. - Krycí chlup: silně šedě melírovaný (výluka). Silný rez (neklasifikován), silně promísený bílými chloupky a skupiny bílých chloupků (vždy výluka). Vysloveně skvrnitá nebo naprosto nestejnoměrně rozložená barva krycích chlupu (výluka). Jiná barva očí (výluka). Drápy: bílé (výluka).

Pozice 6. - Podsada: velmi světlá až bělavá (výluka), širší světlý až bělavý proužek u kůže (výluka), silně promísená bílými chloupky (výluka).

Pozice 7. - Péče a zdraví
viz. všeobecná část

 

 Havanka chovná samice s PP

TOPlist